Úvaha o létání

V poslední době stále sleduji otázky a horlivé diskuse na téma, kdy je let s copterou komerčního charakteru, kdy ne. A kdy musím mít patřičná povolení a kdy naopak nemusím.

A jak tak o tom přemýšlím, tak nějak se mi urovnaly myšlenky v hlavě a podělím se s vámi o ně. Možná se pletu, ale tuším, že nejsem daleko od pravdy.

 

1.

Pro jasnou ukázku jsem zašel do lomu a nafotil tyto snímky. Některé z ruky kompaktem, některé pomocí coptera. Poznáte, které byly dělané ze země a které shora ? Když pominu, že budete horlivě klikat pravým tlačítkem myši a studovat exif ?

 

Jde o to, že když vyfotím něco ze země a prodám to další osobě, je to komerční, ale povolení na to není potřeba (tedy to pro létání s bezpilotnímy systémy a nejsou potřeba letecké práce). Ovšem pokud vezmete coptera, vzlétnete jen pouhý metr nad zem a vyfotíte to stejné, už jsou to v případě komerce letecké práce. Neřeším nyní souhlas majitelů objektů apod. Jde jen o příklad, kdy budete mít vše povoleno a focení / natáčení bude přístupné.

Kam mířím ? Prostě jsou místa, která si mohu sice vyfotit shora, ale musím kvůli tomu například vystoupat na vrchol kopce apod. Ale já vezmu copter a prostě si tam doletím a bez námahy. Mnohem rychleji. Jestli to dělám pro sebe nebo pro komerční účel ? Je to jedno. Ale už se zde mohu dohadovat, jak daný snímek vznikl.

Osobní názor je, že pokud umístím fotku na internet, kde navíc nebudu mít reklamy sponzorů apod., nejedná se o komerční využití. Milión lidí denně umísťují fota a videa ne internet a zřejmě se všichni propagují. Ale pokud to není z coptera, je to naprosto v pořádku. I kdyby si tu reklamu veřejně dělali.

Já jsem na internet již dal dost fotek a záznamů, které jsem pořídil a hlásím se k nim. Zatím se zdá vše v pořádku, protože na mě žádný úředník nepřišel a neřešili jsme to. Možná jsem na řadě. To ukáže čas.

 

2.

Jakmile začnu natáčet uvnitř budov - haly, sklady, továrny apod., tak tento prostor není vzdušným prostorem ČR a je tedy mimo působnost UCL. A v tomto případě zde mohu létat bez jakýchkoliv povolení. Samozřejmě zde opět musí být souhlas majitele objektu, já bych měl mít pojištění pro případ škody, mít dostatečné zkušenosti s létáním v omezených prostorách.

A pokud by byly s letem srozuměny i další osoby a souhlasili s tím, je možný let i "nad lidmi". Ale tomu já bych se stejně vyhýbal, byť Phantom je malý stroj.

Kam mířím ? Zde se otevírá možnost komerčních služeb v mnoha podobách. Kde můžete udělat záznam, prodat jej pro další využití a pouze odvedete státu daň z příjmu.

Přirozeně nejdu do detailů. Musí být splněno mnoho dalších podmínek, aby let proběhl bezpečně atd. Ale šlo jen o hrubé sdělení úvahy / myšlenky.

A zde je nakonec malá ukázka možného komerčního letu ve sprotovní hale. Prostě chtěli natočit, jak hala vypadá v pohybu a z jiné perspektivy. Já se na tomto učil.

Pouvažujte a přebrete si to. Něco na tom bude.